KOMU SVĚŘIT ÚČETNICTVÍ? ÚČETNÍ FIRMĚ? SAMOSTATNÉ EXTERNÍ, NEBO INTERNÍ ÚČETNÍ?

Odpověď samozřejmě není, a ani nemůže být jednoznačná. Malý podnikatel živnostník se na tuto problematiku účetnictví bude dívat jinak než firma s 30 a více zaměstnanci. Drobnému živnostníkovi pro vedení účetníctví stačí excelová tabulka, v případě firemního účetnictví jsou kladeny vyšší nároky, např. znalosti výpočtu mezd, odpisů, odvod povinného podílu …

VLASTNÍ ÚČETNÍ

Zaměstnat vlastní účetní může být dobrá volba. Je třeba kalkulovat se zřízením pracovního místa, vybavení kancelářským nábytkem, PC a softwarem. V dnešní nabídce účetních programů dokonce není potřeba kvalifikovaného účetního. Pokud probíhají opakující se účetní operace, stačí na této pozici člověk, který pozná rozdíl mezi přijatou a vydanou fakturou a má základní znalosti orientace v různých programech. I v tomto případě se však jedná o náklad cca 30 000 až 35 000 měsíčně.

SAMOSTATNÁ EXTERNÍ ÚČETNÍ

Hlavní výhodou samostatné účetní nebo účetního jsou téměř nulové náklady, platíte pouze za odvedenou práci. A protože se jedná o samostatného podnikatele, který se pohybuje v konkurenčním prostředí, tak Vám možná nabídne příznivou cenu. Zde je dobré připomenout - hodně podnikatelů se mylně domnívá, že v případě vedení účetnictví externí účetní se zbaví zodpovědnosti za vedení. To je samozřejmě omyl.

ÚČETNÍ FIRMA

Stejně jako u samostatné účetní je výhodou úspora nákladů na zřízení pracovního místa, i nemalé mzdové náklady. Pokud zvolíte správnou účetní firmu, která pečuje o svůj obchodní artikl (službu), tím, že zaměstnává (spolupracuje) s odborníky a specialisty v daném oboru, může účetní jednotce ušetřit nemalé finanční prostředky. Z toho plyne i další úspora nákladů účetní jednotky za nejrůznější školení a kurzy v případě, že by se účetní jednotka rozhodla řešit účetnictví pomocí vlastního zaměstnance. Další velkou výhodou, jak plyne z výše uvedeného, je zastupitelnost. Vždy bude někdo kdo ochotně zastoupí kolegu, který onemocněl nebo odjel na zaslouženou dovolenou.

"Správná volba je zásadní. My vám s ní pomůžeme."

Spojte se s námi